Udostępnij

Jak rozwijać pasje bez wychodzenia z domu?

Wypoczynek w domu zwykle kojarzy nam się z bezkarnym leżeniem w łóżku z ulubionym serialem – najchętniej przy akompaniamencie wina i słodyczy. My też uwielbiamy takie „lazy days”, ponieważ pozwalają oderwać się od obowiązków, zresetować umysł i zebrać siły. Nie oznacza to jednak, że spędzanie czasu w domu musi być bezproduktywne! Jest wiele sposobów na to, by doskonalić się z zacisza własnego pokoju.

Co zrobić, żeby podczas kwarantanny nie stracić czasu i nie rozleniwić się? Jak sprawić, by ten okres nie był szary i rutynowy? Jakie są nasze pomysły na rozwijanie pasji bez wychodzenia?

Przede wszystkim: rozwój duchowy. Do introspekcji nie jest nam potrzebny świat zewnętrzny. Chwile spędzone samotnie, bez nadmiernej stymulacji, mogą okazać się niezwykle owocne dla samopoznania. Praktykowanie jogi lub medytacji wpływa na nas zdecydowanie lepiej niż przeglądanie mediów społecznościowych przez kilka godzin. Dom może stać się naszą świątynią – miejscem, w którym odnajdujemy spokój. W internecie udostępniane jest wiele kursów jogi albo medytacji skierowanych do osób na każdym poziomie zaawansowania. Z ich pomocą możemy nauczyć się, jak odnaleźć wewnętrzną równowagę. A dla bardziej aktywnych – trenerzy i trenerki fitness udostępniają online swoje treningi, abyśmy mogły z nimi ćwiczyć!

Zacisze własnego domu jest doskonałym miejscem do tworzenia sztuki. Warto od czasu do czasu zamknąć się w pokoju z własnymi myślami i wyciszyć się. Każda z nas może odnaleźć w sobie inspirację i obudzić wewnętrzną artystkę. A nawet jeśli nie – wyrażanie się przez sztukę jest niezwykle terapeutyczne. Stanowi ujście dla emocji, poprawia samopoczucie (i samoocenę) oraz rozwija kreatywność, co przekłada się pozytywnie na inne sfery życia. Jest wiele form, w których możemy spróbować sił – malowanie, pisanie czy szkicowanie. Wystarczy kilka podstawowych przyborów i dobre chęci! Możemy zaangażować nawet partnera, a nawet całą rodzinę, żeby zrobić coś wspólnie.

Co jest wspaniałe w XXI wieku? Dostęp do nieskończonych zasobów bibliotecznych online! W ostatnim czasie najsłynniejsze uczelnie i instytuty, muzea czy galerie sztuki, udostępniły kursy edukacyjne oraz innego rodzaju materiały naukowe (oraz artystyczne). Na stronach tak renomowanych uniwersytetów, jak ten w Yale czy Oksfordzie, znajdziemy edukacyjne nagrania, artykuły i pisma. Z polskiego „podwórka” – m.in.: copernicuscollege.pl czy Uniwersytet SWPS zamieszczają wykłady rozmaitych dziedzin nauki. Każdy z nas może w ten sposób zgłębić takie tematy, jak psychologia, filozofia czy prawo. A wszystko to w przystępnej formie, za darmo i bez konieczności wychodzenia z domu.

Dokształcić możemy się nawet leżąc w łóżku! Dzięki internetowi mamy prawie nieograniczony dostęp do kultury. Skoro tak, czemu by nie nadrobić zaległości? Mając wolną chwilę, możemy wykorzystać okazję i zainteresować się tym, na co dotychczas nie było czasu. Warto posłuchać najnowszych płyt (w całości, a nie tylko singli!), przejrzeć selekcję popularnych podcastów (miłosnych, true crime, psychologicznych… każdy znajdzie coś dla siebie), a nawet obejrzeć sztuki teatralne. Muzykę i podcasty oferuje nam, np. Spotify oraz YouTube. Teatr, operę oraz stare polskie filmy znajdziemy, m.in. na stronie Ninateka. Warto poszperać! Obecnie mnóstwo serwisów udostępnia swoje treści za darmo albo w okazjonalnych cenach.

Oczywiście, czas spędzany w domu nie musi być produktywny! Pamiętajmy, przede wszystkim, aby nie dać się zwariować i od czasu do czasu zrobić coś dla siebie. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym nawet siedząc na kanapie możemy poczuć się piękne i zadbane. Maseczki od Biotaniqe przywracają skórze witalność oraz zdrowy wygląd. Wystarczy nałożyć produkt i zrelaksować się, a on dopieści twoją skórę! To domowe SPA, które działa niezwykle wyciszająco. Humor możemy poprawić sobie także zakupami online albo nauką makijażu z pomocą tutoriali od influencerek z branży beauty. Po tych rytuałach, kiedy już wyjdziemy z domu, będziemy doskonale zadbane, piękne i umalowane!