Udostępnij

SMUKLEJSZA SYLWETKA BEZ SIŁOWNI? TO MOŻLIWE!

Często wydaje nam się, że do zachowania smukłej sylwetki konieczne są ćwiczenia, rygorystyczne diety i mnóstwo wysiłku. To tylko mit – przy zachowaniu racjonalnego podejścia do jedzenia oraz aktywności fizycznej, nasze ciało odwdzięczy nam się zadbanym wyglądem i większymi pokładami energii. Doskonale wiemy, że kobiety są zwykle zabiegane, a ich grafiki pełne, więc mamy dla was kilka porad, jak uzyskać smuklejszą sylwetkę bez większego zachodu!

Najważniejsza jest dieta – i nie chodzi tutaj o ograniczanie kalorii, lecz o to, jakich wyborów jedzeniowych dokonujemy. Czasem trudno się pilnować, więc postaraj się przyjąć filozofie mądrego wyboru. Zawsze, kiedy robisz zakupy lub zamawiasz gotowe danie, zastanów się, jak możesz wybrać to, co dla ciebie najlepsze. Zamiast zwykłego makaronu, spróbuj pełnoziarnistego, słodzony jogurt zastąp naturalnym, a smażone potrawy – grillowanymi.

Postaraj się nie robić impulsywnych wycieczek po słodycze i niezdrowe przekąski – kiedy wychodzisz z domu, miej przy sobie orzechy, suszone owoce i butelkę wody. Dzięki temu to, co będziesz podjadać, przynajmniej będzie zdrowe! Nieoceniona jest rola wody w diecie – naukowo udowodniono, że jej picie w dużych ilościach sprzyja chudnięciu i poprawia samopoczucie.

Czasem trzeba „zgrzeszyć” – ważne, aby nie stało się to jednak nawykiem. Są takie rzeczy, których nie chcemy sobie odmówić. Warto więc wyznaczać sobie specjalne okazje albo dni, kiedy pozwolisz sobie na coś niezdrowego czy kalorycznego (tak zwane „cheat meals”). Mogą to być, np. pizza raz w miesiącu czy czekolada raz w tygodniu.

Jeśli chodzi o wysiłek, zacznij od podstaw. Nie trzeba wszędzie jeździć samochodem – jeśli możesz gdzieś dojść piechotą, przejdź się. Odstaw samochód dalej od domu czy miejsca pracy, a zmusisz się do aktywności fizycznej. Im więcej będziesz chodzić, tym lepsza będzie twoja kondycja! Spalisz też przy okazji trochę kalorii! Ta sama zasada dotyczy wind – pomyśl tylko, o ile mocniejsze będą twoje nogi, jeśli za każdym razem wybierzesz schody.

Spotkania towarzyskie często wiążą się z jedzeniem i piciem w nieograniczonych ilościach; ciasta, wina, sery… Choć jest to kuszące, zaproponuj czasem coś zdrowszego – przynieś ze sobą talerz hummusu z warzywami, sałatkę owocową, lemoniadę. Przyjęcie będzie równie przyjemne! Jeszcze lepiej, jeśli zamiast kolacji zorganizujecie wspólny spacer albo inne aktywne wyjście, na basen, rower czy rolki. Połącz przyjemne z pożytecznym!

Możesz w swój dzień łagodnie wkomponować spokojne, wyciszające, ale i dobre dla ciała ćwiczenia. Joga, pilates i stretching to mało intensywne formy wysiłku, które pozwolą ci się zrelaksować i delikatnie wysmuklić sylwetkę. Możesz z łatwością wykonywać je w domu, przed snem albo nawet w trakcie oglądania telewizji.

Nie bój się zmian na lepsze – nawet te najmniejsze mogą pomóc ci osiągnąć piękniejszą sylwetkę i dobre samopoczucie!