Udostępnij

ANTYOKSYDACJA – KONIECZNOŚĆ
W PIELĘGNACJI XXI-EGO WIEKU!

Stres oksydacyjny – co to w ogóle jest?

Od pewnego czasu wszędzie słyszy się o antyoksydacji – gra ona coraz większą rolę w produktach pielęgnacyjnych. Zanim zainwestujemy w kosmetyki antyoksydacyjne warto dowiedzieć się jednak z czym właściwie walczymy.

Głównym źródłem oksydacji, przeciw której chcemy działać, jest stres oksydacyjny. Organizm produkuje równolegle antyoksydanty i wytwarza wolne rodniki. Ze stresem mamy do czynienia wtedy, gdy jest zbyt duża przewaga wolnych rodników nad przeciwutleniaczami. Im dłużej trwa ten stan, tym bardziej sprzyja powstawaniu chorób i starzeniu się skóry.

Przed czym dokładnie chroni antyoksydacja?

Wiemy już, że antyoksydacja ma przeciwdziałać skutkom stresu oksydacyjnego. Często wywołują go czynniki wewnętrzne, takie jak psychiczny stan napięcia, przemęczenie organizmu czy niewłaściwa dieta (spożywanie przetworzonej żywności, alkoholu). Z upływem lat mechanizmy obronne organizmu przed nadmiarem wolnych rodników słabną, czyniąc go bardziej podatnym na stres oksydacyjny. Tak samo duże znaczenie mają czynniki zewnętrzne – w szczególności smog i spaliny samochodowe, które otaczają nas codziennie w dużych miastach. Negatywnie działa także nadmierne wystawianie skóry na promienie UV oraz palenie papierosów. Antyoksydacja w pielęgnacji ma przeciwdziałać więc starzeniu się skóry i pobudzać procesy naprawcze oraz tworzyć barierę ochronną przed wolnymi rodnikami.

Naturalne antyoksydanty

Antyoksydanty występują naturalnie w komórkach organizmu, jednak ważne, aby go wspomagać, dostarczając ich zarówno w diecie, jak i pielęgnacji skóry. Antyoksydacyjnie zadziałają karotenoidy i witamina C zawarta w owocach i warzywach (np. czarnych porzeczkach, pomarańczach, pomidorach i brokułach), a także tłuszcze roślinne, rośliny strączkowe oraz orzechy.

Wyjątkowo skutecznym antyoksydantem jest herbata matcha, czyli starannie wyselekcjonowane młode listki zielonej herbaty zbieranej ręcznie w Japonii – matcha zawiera 100 razy więcej przeciwutleniających katechin niż zwykła zielona herbata! Zawarta w kosmetykach pielęgnacyjnych zapewnia skórze detoks, przywraca jej stan głębokiej harmonii i Biotaniqe w linii Green Detox wykorzystał jej skutecznie chroniące przed wolnymi rodnikami właściwości, aby stworzyć dwa kremy na dzień, które zdetoksykują skórę i zadbają o jej równowagę. Kosmetyki z przeciwutleniaczami najlepiej aplikować na skórę po porannym oczyszczeniu twarzy, aby zabezpieczyć ją na cały dzień, bo to wtedy mamy styczność z takimi szkodliwymi czynnikami, jak słońce czy zanieczyszczone środowisko.