Udostępnij

Mity pielęgnacyjne

Temat pielęgnacji skóry przez ostatnie lata zyskał na popularności jak żaden inny. Jesteśmy zasypywane artykułami na temat nowinek kosmetycznych, trików pielęgnacyjnych, innowacyjnych składników i metod, które mają zapewnić naszej cerze nieskazitelny wygląd. Pomimo tego ogromu informacji,  wciąż krąży jednak wiele mitów pielęgnacyjnych. Czas, aby je obalić!

Mit numer 1: Tłusta skóra z niedoskonałościami nie potrzebuje nawilżenia

Wiele młodych dziewczyn, które zmagają się z trądzikiem, uznaje oczyszczanie za priorytet w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Stosują wiele płynów i peelingów oczyszczających, aby pozbyć się wyprysków, zapominając jednak o nawilżaniu. W pielęgnacji każdego typu cery najważniejsza jest równowaga. Nawilżenie to podstawa, jeśli chcemy utrzymać zdrowy i gładki wygląd cery – to konieczny krok w rytuale pielęgnacyjnym. Dla tych z was, które zmagają się z tłustą cerą: wybierajcie lekkie kremy nawilżające, która nie pozostawią efektu filmu i uczucia obciążenia skóry.

Mit numer 2: Produkty wysuszające skutecznie zwalczą wypryski

Walcząc z wypryskami, często skłaniamy się w stronę produktów wysuszających. To chyba jeden z najpopularniejszych mitów, powielany z pokolenia na pokolenie – wystarczy przypomnieć sobie „trik” nakładania pasty do zębów na wypryski, żeby je wysuszyć. Stosując inwazyjne kosmetyki wysuszające, tylko pogarszamy jednak sprawę. Skóra, aby zachować równowagę, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Jeśli jest przesuszona, będzie rekompensować sobie jego brak nadprodukcją sebum, co sprzyja zapychaniu się porów i powstawaniu niedoskonałości.

Mit numer 3: Skóra po oczyszczeniu powinna być napięta

Często za wyznacznik skuteczności produktu oczyszczającego uznajemy uczucie ściągnięcia skóry po jej umyciu. W przekonaniu, że cera powinna być „wyszorowana”, stosujemy intensywne preparaty oczyszczające. Takie produkty mogą jednak pozbawić naszą skórę jej naturalnej bariery ochronnej, tym samym zaburzając jej równowagę i czyniąc ją podatną na podrażnienia oraz powstawanie wyprysków. W oczyszczaniu należy stawiać na kosmetyki delikatne i naturalne, które będą biozgodne z cerą.

Mit numer 4: Tonik to zbędny produkt

Choć tonik to tradycyjny produkt do pielęgnacji, jego rola w codziennej rutynie wciąż pozostaje niedoceniona. Jest mylnie odbierany jako produkt do demakijażu lub płyn oczyszczający albo zwyczajnie zbędny krok pielęgnacyjny. Tonik pełni jednak istotną funkcję – przywraca skórze naturalne pH po oczyszczeniu, zapewniając jej równowagę. Po zastosowaniu toniku cera jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych z kosmetyków odżywczych, czyli kremów i masek.

Mit numer 5: Wystarczą odpowiednie kosmetyki, żeby zadbać o skórę

Przykładając ogromną wagę do pielęgnacji skóry rozmaitymi produktami, zdarza się nam zapomnieć o tym, że dbanie o cerę zaczyna się od wewnątrz. Żaden kosmetyk nie zniweluje skutków nadmiaru stresu, braku snu, złej diety i odwodnienia organizmu. Dlatego pamiętajcie, aby dobrze traktować swoje ciało – wasza skóra z pewnością wam za to podziękuje!