Udostępnij

Wszystko, co musicie wiedzieć o kwasach w pielęgnacji

Każda fanka pielęgnacji zna istotę peelingów. To dla wielu z nas ukochany kosmetyk codziennej rutyny. Dlaczego? Bo przynosi natychmiastowe efekty. Dzięki złuszczeniu naskórka od razu widzimy, że cera jest gładsza, odświeżona, bardziej miękka. Przez długi czas triumfy święciły tzw. „scruby”, czyli peelingi mechaniczne, opierające swoje działanie na drobinkach, które ścierają martwy naskórek. Teraz przyszedł czas na kwasy – peelingi chemiczne (enzymatyczne). Dotychczas zabiegi kwasowe wykonywało się przede wszystkim u kosmetyczek. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom kosmetycznym, stają się obecnie coraz popularniejsze w domowej pielęgnacji. Czym są? W jaki sposób różnią się od „scrubów”? Jakie kwasy są najpopularniejsze i jakie są ich właściwości? Wszystkiego o kwasach w pielęgnacji dowiecie się z naszego artykułu.

Peelingi enzymatyczne opierają swoje działanie na kwasach i enzymach owocowych. Ich działanie nie bazuje na fizycznym ścieraniu naskórka, a na chemicznym procesie osłabiania wiązań między komórkami jego martwej warstwy. W uproszczeniu: rozpuszczają go, tym samym działając złuszczająco. Zabiegi kwasowe mogą bardzo silnie oddziaływać na skórę, dlatego w produktach stosowanych w domu (poza gabinetami kosmetycznymi) ich stężenie powinno być umiarkowane. W odpowiedniej dawce zapewniają cerze intensywną regenerację bez naruszania jej bariery ochronnej i bez ryzyka podrażnień. 

Kwasy, mimo intensywnie złuszczających i detoksykujących właściwości, są świetną opcją dla posiadaczek suchej i wrażliwej skóry. Przy nieumiejętnym stosowaniu peelingów fizycznych łatwo możemy zrobić krzywdę naszej cerze, np. przez zbyt silne pocieranie albo nierównomierny masaż twarzy. Ryzykujemy więc mikropodrażnieniami, zaburzeniem równowagi hydrolipidowej na powierzchni skóry, podrażnieniami oraz zaczerwienieniami. Peeling chemiczny jest prostszy w obsłudze – cienką warstwę kosmetyku z zawartością kwasów/enzymów wystarczy nałożyć na skórę i pozostawić na wyznaczony przez producenta czas. Po spłukaniu cera jest jak nowa! Znikają suche skórki, koloryt staje się bardziej jednolity, a struktura – gładsza. 

Peelingi stosujemy przede wszystkim w celu intensywnego oczyszczenia: odblokowania porów, usunięcia zrogowaciałego, martwego naskórka, uregulowania odnowy komórkowej skóry i całościowego poprawienia jej wyglądu. W zależności od rodzajów kwasów zawartych w produkcie, jego właściwości będą różne, odpowiednie dla innych typów cery.

Rozpoczynając od najpopularniejszych: kwasy AHA. Są to, m.in.: kwasy owocowe, kwas migdałowy, glikolowy oraz mlekowy. Ich działanie jest rozmaite, ale wszystkie głęboko złuszczają skórę, poprawiając jej wygląd! 

Kwas glikolowy (z trzciny cukrowej) skupia działanie na skutecznym zwalczaniu zaskórników oraz niwelowaniu przebarwień, a do tego wykazuje właściwości odmładzające. Spłyca zmarszczki, wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu cera jest ujędrniona i mniej podatna na procesy starzeniowe.

Kwas migdałowy jest natomiast jednocześnie delikatny, ale i upiększający. Zaleca się go na trądzik, ponieważ widocznie wyrównuje koloryt oraz strukturę skóry oraz regeneruje ją.

Kwasy AHA (w tym owocowe, np. z papai czy ananasa) odnajdziecie w Różanym Toniku Oczyszczającym, Mineralnym Peelingu Gommage 2w1, Peelingu Głęboko Oczyszczającym (kwas migdałowy),  oraz Węglowym Peelingu 3w1.

Peelingi od Biotaniqe wykorzystują naturalne i łagodne składniki, które doskonale sprawdzą się niezależnie od typu cery. Szczególnie wyjątkowy jest innowacyjny Mineralny Peeling Gommage 2w1, który wzbogaca działanie klasycznych peelingów chemicznych naturalnymi drobinami złuszczającymi! Kosmetyk przy spłukiwaniu roluje się, usuwając przy tym martwe komórki naskórka. Doskonale wygładza i pobudza odnowę komórek skóry! 

Ulubieńcem posiadaczek skóry tłustej jest kwas BHA, znany jako kwas salicylowy. Pozyskuje się go, m.in. z brzozy czy rumianku. To jeden z silniejszych kwasów, przeznaczonych dla cery problematycznej, zmagającej się z nadprodukcją sebum i łojotoku. Jego regularne stosowanie pozwala przywrócić skórze harmonię, stopniowo niwelując trądzik, zapobiegając wypryskom oraz zaskórnikom.

Mówiąc o kwasach, warto wspomnieć o kultowym kwasie hialuronowym. Wbrew nazwie, nie ma on wcale właściwości złuszczających! Działa zupełnie inaczej niż inne kwasy – jego główną funkcją jest wiązanie wody w skórze. Zapobiega przesuszeniom, nawilża, utrzymuje odpowiedni poziom wody w skórze. Sprawdza się przy każdym typie cery, jego działanie jest niezwykle delikatne. Znajdziecie go w takich produktach Biotaniqe, jak Żel-Krem Głęboko Nawilżający czy Nawilżająco-Kojąca Maska na Tkaninie z linii Aloe Vera. 

Jak często możemy wykonywać peelingi kwasowe? Wszystko zależy od typu cery, jednak nigdy nie złuszczamy jej częściej niż dwa razy w tygodniu. Jeśli skóra jest delikatna, wystarczy raz na tydzień, a nawet raz na dwa tygodnie. Jest to drugi krok w rutynie pielęgnacyjnej – peeling stosujemy po demakijażu/oczyszczeniu skóry żelem lub płynem. Naga, oczyszczona skóra jest podatna na głęboko regenerujące działanie złuszczające. 

Mimo licznych zalet, istnieją pewne przeciwwskazania dla stosowania peelingów (chemicznych, jak i fizycznych). Nie należy złuszczać naskórka przy bardzo nadwrażliwej skórze, która np. uległa poparzeniom słonecznym albo została poraniona. Również przy silnym trądziku peelingi nie zawsze będą zalecane, gdyż mogą zaostrzyć zmiany zapalne. Ostrożnie złuszczamy skórę latem (i w ogóle w słoneczne dni) – po peelingu jest ona „odsłonięta”, podatna na podrażnienia. Zabieg zawsze wykonujemy wieczorem, aby w nocy cera mogła się zregenerować. Należy pamiętać, aby następnie zastosować krem nawilżająco-odżywczy, który zadziała niczym tarcza ochronna na delikatną skórę. Nie tylko ochroni cerę przed przesuszeniami, ale dzięki zastosowaniu peelingu skóra będzie absorbować więcej składników aktywnych (np. odmładzających) dostarczonych przez krem, czyniąc go bardziej efektywnym! 

Peelingi to fantastyczna opcja dla odnowy naskórka, a przy tym zlikwidowania oznak starzenia się skóry, jak np. drobnych zmarszczek, przebarwień czy szorstkości i zmęczonego wyglądu. Dzięki zabiegom złuszczających skóra jest odświeżona, głęboko oczyszczona, a do tego pełna witalnego blasku!